آیکون منو
گونه های بیگانه مهاجم
1396/8/13 شنبه
وقتی که گونه ای به زیستگاهی خارج از زیستگاه طبیعی خود وارد می شود، برای آن زیستگاه گونه بیگانه محسوب می شود. در بسیاری از موارد گونه های بیگانه می توانند به گونه بیگانه مهاجم تبدیل گردند. گونه های بیگانه زمانی مهاجم به حساب می آیند که به علت قدرت سازگاری بالا در رقابت با گونه های بومی موفق تر عمل کرده به سرعت در زیستگاه جدید رشد و تکثیر می یابند. در مورد گونه های بیگانه جانوری از آنجا که ممکن است گونه ای در زیستگاه جدید وجود نداشته باشد که آنها را شکار کند و همچنین قدرت سازگاریشان با شرایط جدید بالا باشد، به سرعت جمعیتشان افزایش یافته  و به شکار برخی از گونه های بومی و رقابت با  برخی دیگر از گونه ها بر سر محل زندگی و تغذیه می پردازند. همچنین  ممکن است باعث انتقال بیماری های جدید به گونه های بومی گردند و در نتیجه باعث کاهش قابل توجه جمعیت گونه های بومی و هدایتشان به سمت انقراض شوند. گونه های بیگانه مهاجم می توانند علاوه بر خسارات زیادی که به بوم سازگان وارد می کنند، خسارات اقتصادی شدیدی نیز به بارآورند. از جمله آسیب رسانی به زمین های کشاورزی و لوله های انتقال آب و .... برای مثال
راکن که یک گونه بومی آمریکاست به ایران وارد شده و در استان های شمالی کشور رشد و ازدیاد پیدا کرده است. از آنجا که گوشتخواری که بتواند از آن تغذیه کند و تعداد آن را در حد اعتدال نگه دارد در منطقه وجود ندارد و همچنین به دلیل همه چیزخوار بودن راکن و دسترسی راحت به منابع غذایی، هیچ عامل طبیعی به جز بیماری هاری که می‌تواند راکن‌ها را از بین ببرد برای کنترل جمعیتشان وجود ندارد.
     
گیاه سنبل آبی که یکی از ۱۰ علف هرز مهاجم دنیا  و مهمترین گیاه مهاجم آبزی دنیاست در تالاب های شمال کشور از جمله تالاب عینک به وفور دیده می شود. به واسطه سرعت بالا در تکثیر و گسترش آلودگی نقاط مختلف، تهدیدی برای تنوع زیستی، توسعه‌ اقتصادی و رفاه بشر بشمار می‌آید. متاسفانه این گیاه به دلیل زیبایی و قابلیت تکثیر آسان بعنوان گیاهی تزیینی مورد استفاده قرار گرفته و خرید و فروش می شود. 
در سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی در خصوص کنترل و حذف این گونه از تالاب های کشور انجام داده است.
 ماهی تیلاپیا به دلیل سازگاری بالا با شرایط مختلف محیطی نیاز اکسیژنی پایین، قابلیت رشد و تکثیر سریع، قابلیت تطبیق با انواع شوری آب، مقاومت نسبی در برابر بیماری‌ها و قابلیت تطبیق در انواع شرایط آب و هوایی در محیط های آبی مختلف به سرعت تکثیر یافته وبه رقابت با گونه های بومی می پردازد به همین دلیل به آن مرغ آبزی هم می گویند.
این ماهی در سال های اخیر در آبهای داخلی خوزستان بویژه تالاب شادگان بسیار فراوان شده و باعث کاهش قابل ملاحظه گونه های بومی شده است. بعلاوه شغل صیادی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
آیا در استان شما گونه بیگانه مهاجم وجود دارد؟ چه تاثیرات منفی بر تنوع زیستی استان و اقتصادجامعه محلی وارد کرده است؟

بسیار اهمیت دارد که گونه هایی که بومی ایران و یا بومی محل زندگی ما نیستند را در محیط رها نکنیم. بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری که برای تزیین منزل و زیبایی آکواریوم خریداری می شوند ممکن است با کوچکترین بی احتیاطی در محیط رها شده و بوم سازگان های طبیعی را به مخاطره بیاندازند.

ترجمه و گردآوری: مریم روحانی
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *